Budu kojit?
Desatero oobs, které je dobré vědět už v těhotenství
- 1. Teď je čas opečovat sebe – nejen tělo, ale i hlavu. Buď kojení otevřená, těš se na něj a s klidem pusť všechny obavy k vodě. Máš to v sobě.
- 2. To, že tvoje mamka nebo babča nekojily, neznamená, že to nepůjde tobě! Kojení se nedědí, je to přirozený proces, který zvládneš i ty.
- 3. Kojení nebolí – pokud je přisátí správné. Mrkni na ukázky správného přisátí a bude to brnkačka.
- 4. Nakoukej, jak vypadá správné přisátí, ale jen na ověřených webech. Třeba mamila.sk je top zdroj, kde najdeš užitečné info.
- 5. První dny a týdny? Mimčo patří k tobě. Měj ho u sebe na těle co nejvíc, klidně pořád. Proč? Výhody toho najdeš všude. ✨
- 6. Všechny bradavky mohou kojit! I ploché nebo vtažené bradavky mohou úspěšně kojit. Klíčové je správné přisátí, to je celé kouzlo.
- 7. Většina maminek má dost mléka, i když může mít pocit, že ne. Důležité je, aby se miminko správně přisávalo = pilo. S tím ti skvěle poradí laktační poradkyně.
- 8. Už v těhotenství se potkej s laktační poradkyní (třeba online) a zjisti si vše, co ti pomůže k pohodovému kojení.
- 9. Podpora okolí je fakt důležitá! 💕 Návštěva laktační poradkyně nebo duly hned po porodu ti může hodně psychicky ulevit. Domluv si jejich návštěvu už teď během těhotenství a postarej se o svou pohodu po porodu.
- 10. Určitě si přečti brožuru PRAKTICKÝ NÁVOD NA KOJENÍ od Andreji Polokové – super pomocník na začátek! (toto není reklama :)
- - tipy naší laktační poradkyně Kristýny

Kojení může být zpočátku náročné, ale je důležité to nevzdat. I když to bolí nebo nejde podle plánu, pamatuj, že to je dočasné.
Mnoho maminek říká, že první měsíce byly těžké, ale nakonec se vše srovnalo.
Kojení je více než výživa, jde i o silnou vazbu s miminkem. Vydrž, nakonec budeš hrdá na to, co jsi zvládla.
"Kojení má obrovský vliv na člověka, ovlivní celý vztah s matkou." – Stanislav Grof
Přední český psychiatr, zakladatel transpersonální psychologie.